Derin Tarih - Mayıs 2022 / Sayı 122

0
(0)
0 185
Yayınevi DERİN TARİH-DERGİ
Yazar Kolektif
24,75
Stokta

Osmanlı’da Savaş Lojistiği

Üç kıtada hüküm sürmüş bir imparatorluğun asırlarca savaşlardan zaferlerle çıkmasının elbette ki arkasında yatan bir sebeb vardı. Bu da seferlerin çok iyi organize edilmesiydi. Osmanlı ordusu bir askerî sefere nasıl hazırlanırdı? Güzergâh neye göre belirlenirdi? Binlerce kişiden oluşan ordunun yürüyüşü esnasında uğranılan yerlerdeki halkın zarar görmesi nasıl engellenirdi? Ordu kış şartlarına nasıl adapte olurdu? Askerler, aylar süren seferler esnasında ne yiyip içerdi? Muazzam bütçe gerektiren seferler nasıl finanse edilirdi? Yolda istihbarat ve haberleşme için hangi tertibatlar alınırdı? Osmanlı’nın seferlerdeki başarısının arkasında yatan bütün bu ve benzeri soruların cevaplarını Derin Tarih’in Mayıs sayısında bulabilirsiniz.

“Osmanlı’da Savaş Lojistiği” dosya konusunda ilk olarak Dr. Hakan Yıldız Osmanlı’nın savaş lojtiği organizasyonunu maddeler halinde açıklarken Doç. Dr. Ü. Gülsüm Polat ve Doç. Dr. Süleyman Polat ile Osmanlı askerinin iaşesinin rakiplerine nazaran çok daha iyi olduğunu konuştuk. Doç. Dr. Veysel Göger Osmanlı’nın sefere çıkarken zaferden önce halkı ve tabiatı gözettiği hassas dengesini yazarken Doç. Dr. Kahraman Şakul ile Çehrin Kuşatması çerçevesinde düşmanlarının bile Osmanlı lojistiğine hayran kaldıklarını konuştuk. Son olarak Doç. Dr. Serhat Kuzucu finansmandan güzergâha, iaşe temininden nakliyata Osmanlı’da sefer organizasyonunu kaleme aldı.

“Sigortacılığın tarihi” özel dosyasında ise Zeynep Günaydın, Osmanlı’nın ilk millî sigorta şirketi olan İttihâd-ı Millî Osmanlı Sigorta Şirketi’ni kaleme alırken, 17. yüzyılda müessese olarak teşekkül etmeye başlayan sigortacılığın tarihi yazısını da bulabileceksiniz.

Kargo maliyeti
Teslimat Süresi 1-2 İş Günü içinde gönderime hazır
Mağaza Konumu Turkey

Yorum bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!