İnsan Kaynakları Yönetimi

Satıcı HirAşk
0
(0)
0 198
Yayınevi ALFA YAYINLARI
Baskı Yılı 2002
Baskı Sayısı 4
Sayfa Sayısı 412
Durumu İkinci El
50
Stokta
9789753162746

Bilindiği gibi 1990'lı yılların başında "İnsan Kaynakları" kavramı ülkemizde çok konuşulur oldu. Öylesine konuşuldu ki, bazıları kendilerini bu konunun mucidi, bazıları da bu konuyu ülkeye getiren öncü olarak gördü. Biraz yenilik arayan, kısmen de yenilikçi yaklaşımların rüzgarına kapılan iyi niyetli yönetici ve uygulamacıların bazıları da bu konuda kendini uzman sayan, bu uzmanlığı da nasıl elde ettiği anlaşılamayan sözde eğitimcilerin etkisinde kalarak her toplantıda ayrı bir insan kaynakları yönetimi modelini tartıştılar ve kendilerince uygulamaya geçirdiler.

Kısacası 90'lı yılların başında bir "İnsan Kaynakları Yönetimi Esintisi" oldu, işletmeler "Personel Müdürlükleri"'nin adını "İnsan Kaynakları Müdürlüğü"'ne çevirdi ve her konuda olduğu gibi bu konuda da gerçek araştırmacı ve yazarların yanı sıra bir de "Ben bunu bilirim" diyen ve uygulamacıların zihnini karıştıranlar türedi.

Bu gelişmeler konuya bilimsel olarak eğilen araştırmacıları, ne istediğini bilen uygulamacıları biraz rahatsız etse de belki faydalı oldu. Gerçekten yazmak isteyen ve bu alanda araştırmaya eğilimi olanlara da bir bakıma araştırma arzusu, yazma hevesi kazandırdı.

İşte Dr. İlhami Fındıkçı tarafından yazılan "İnsan Kaynakları Yönetimi" kitabını incelediğimde bir araştırmacının iyi niyetini, takdire değer çabasını gördüm. Dr. Fındıkçı'yı 1988 yılından beri tanırım. O dönemlerde Davranış Bilimleri'nde yaptığı Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarında öğrencim oldu. İlgili bir öğrenciydi, başarılı oldu. Lisansüstü öğrenciliği yıllarında iş hayatında uygulamanın içindeydi, daha sonraki yıllarda da hizmet ve sanayi kuruluşlarındaki çalışmalarına devam etti, araştırmacı eğilimini korudu.

Bu kitap, tanıdığım kadarı ile yazarının kişiliğinin bir bakıma yansıması gibi. Detayla uğraşmayı seven ve bildiğini başkalarına aktarmaktan haz duyan Dr. Fındıkçı, kitabındaki konuları da kapsamlı ve bir bakıma yenilikçi bir yaklaşımla ele almıştır.

Prof. Dr. İlhan Erdoğan; İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Bölümü Başkanı ve Davranış Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü

Yayınevi ALFA YAYINLARI
Baskı Yılı 2002
Baskı Sayısı 4
Sayfa Sayısı 412
Durumu İkinci El
Kargo maliyeti
Mağaza Konumu

Yorum bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!