Birinci Juderia İzmi'in Eski Yahudi Mahallesi

Satıcı THE_CROW
0
(0)
0 98
Yayınevi GÖZLEM YAYINLARI
Baskı Yılı 2021
Baskı Sayısı 1
Sayfa Sayısı 252
Durumu İkinci El
20
12 ay önce

Gözlem’den çıkan Birinci Juderia1 – İzmir’in Eski Yahudi Mahallesi adlı yeni kitabında Dr. Siren Bora İzmir’in Yahudi mahallesinin 430 yıllık hikayesini anlatıyor.

İzmir Yahudi toplumu, gerek Tire, Ankara, İstanbul, Selanik, Tsafet, Manisa gibi muhtelif Osmanlı kentlerinden, gerekse İber Yarımadası, İtalya, Fransa, Orta Avrupa ve Rusya’dan değişik zaman dilimlerinde gelen Yahudi göçmenlerce kurulmuştur. Romaniot, Mizrahi, Sefarad ve Aşkenaz kültürlerinin özümsendiği ve zamanla Sefaradlaşan bir topluluktur.

‘İzmir Musevi Cemaati Vakfı’nın amaçları içinde topluma ait Yahudi mirasın korunması, tanıtılması ve yaşatılması çok önemli bir yer tutmaktadır.  Bu amaçla Vakıf, bir dizi kitap yayınlamaya karar vermiştir. Bu kitaplar dizisi içinde İzmir Yahudi toplumunun geçmişi, yarattığı kültür mirası, bugünü ve geleceği üzerinde düşünceler, çalışmalar bulunması en büyük arzudur.

“Birinci Juderia” başlığı altında bu eser, dizinin ilk kitabı olarak Dr. Siren Bora’nın değerli çalışmaları ile vücut bulmuştur. İzmir’deki ilk Yahudi yerleşim yerlerini, mahalle ve sokaklarını, yaşamlarını anlatmaktadır.

Yayınevi GÖZLEM YAYINLARI
Baskı Yılı 2021
Baskı Sayısı 1
Sayfa Sayısı 252
Durumu İkinci El
Mağaza Konumu

Yorum bulunamadı!

Bu ürün için yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın!